masáž baňkami

15. října 2007 v 14:22 | LG. |  Léčení
Masáž baňkami
Schéma masáže baňkami
1 - při osteochondróze páteře
1a - při osteochondróze šíje
2 - při nemocích z nachlazení, bronchitidách, zápalu plic
3 - při myozitidách, bederně-křížové radikulitidě
4 - při celulitidě
5 - autohemoterapie
Základem působení masáže baňkami je reflexní metoda, která je založena na vzniku překrvení, dráždění kožních receptorů vakuem, které se vytvoří v baňce. Vlivem masáže baňkami se zlepšuje periferní oběh krve, lymfy, mezitkáňové tekutiny. Odstraňují se projevy městnání, zvyšuje se výměna látková a dýchání kůže v masírované části těla. Kůže se stává pružnější, zvyšuje se její odolnost vůči teplotním a mechanickým faktorům, zlepšuje se napínání svalů, zvyšuje se jejich tonus, elasticita. Při působení vakuové terapie dochází k oddělení extraktu tukových potních žláz. Ten kromě solí obsahuje močovinu, aceton, žlučové kyseliny, které jsou v určitých koncentracích po organismus toxické. Díky tomu je možné přirovnat masáž baňkami k účinkům sauny.
Způsob provedení masáže baňkami
Masírovanou část natřeme rozehřátým rostlinným tukem, masážním krémem nebo vazelínou. Umístěme jednu nebo dvě baňky, síla vakua se reguluje zmáčknutím balónku. Přitom je třeba brát v úvahu citlivost kůže pacienta. Potom se přisátou baňkou dělají klouzavé masážní pohyby směrem, který je vyznačen na obrázku. Pohyby mohou být přímočaré, krouživé nebo střídavé nahoru a dolů. Doba masáže je individuální, do řádného prokrvení (3-10minut).
Procedura se provádí každý den.Množství procedur závisí na stavu pacienta a pohybuje se mezi 5 a 10.
Po proceduře si musí pacient odpočinout v místnosti s teplotou minimálně 18°C po dobu alespoň půl hodiny.
1. Při osteochondróze páteře se dělají klouzavé masážní pohyby od beder k šíjové páteři. Zvláštní pozornost se věnuje masáži paravertebálních zón vzdálenosti 2 - 3 cm od trnových výběžků. Pohyby jsou rovné, přičemž nahoru se baňky silou pohybují tak, aby před baňkou "šel" záhyb kůže, pohyby dolů jsou bez síly.
1a. Při šíjové osteochondróze se dělají krouživé pohyby baňkou kolem sedmého obratle (k jeho nalezení je třeba sklonit hlavu, je to nejvíce vystupující obratel.) Směr pohybu - po směru hodinových ručiček, nedotýkat se sedmého obratle, množství pohybů - nepříliš početné (11 - 15.) Potom se dělá masáž trapézového svalu od hlavy k ramenům.
2. Při onemocněních z nachlazení, brontichitách, zápalu plic se masíruje od spodních částí lopatek k ramenům (na zádech), boční části hrudního koše a také od mečovitého výběžku hrudní kosti k pravému ramenu.
Pod vlivem masáže baňkami odchází vlhkost, zlepšuje se dýchání, snižuje se tělesná teplota. Po skončení procedury je třeba nemocného přikrýt dekou, podat mu sklenici čaje s citronem nebo s malinami.
3. Při myozitidách bederních svalů se masíruje pod bedry, při myozitidách svalů předloktí se masírují svaly vzadu na šíji a zádech. Při bederně-křížové radikulitidě se masíruje bederní oblast, pokud bolest vystřeluje do nohy, také zadní část nohy od podkolenní jamky k rýze pod hýžděmi.
4. Při celulitidě se provádí masáž baňkami u svalů beder a hýždí. Pohyb baňkou je kruhový, nahoru a dolů, přímočarý (všechny druhy pohybů 5-6 krát). Při působení masáže dochází k mechanickému rozrušení tukových buněk. Pro zvýšení účinku natřete masírovanou pokožku krémem proti celulitidě. Cyklus masáží - 1 měsíc.
Pozor! Masáž nelze provádět na vnitřní straně beder, při operaci kýly a apendoktomii.
5. Pro zvýšení imunity u oslabených, dlouhodobě nemocných osob se používá metoda autohemoterapie, která spočívá v tom, že na kůži hýždí se na 30-60 sekund přiloží baňky s velkým vakuem. Cyklus masáží - 10dní.
6. Masáž při úrazech se používá pro normalizaci krevního a lymfatického oběhu, odstranění syndromu bolesti, vstřebávání otoku, hematomu, regeneraci a obnovu tkání, normalizaci oxidačněregeneračních procesů. Masáž se začíná nad místem úrazu (reflexně rozptylující) a postupně se sestupuje do okolí místa úrazu.
Fyzioterapeutická procedura "Baňky"
Léčebný efekt fyzioterapeutické procedury "baňky" je způsobem vakuem, které vyvolává místní příliv krve a lymfy do kůže z hlouběji ležících tkání, což má reflexní vliv na cévy vnitřních orgánů. Kromě toho se v oblasti působení vytvářejí biologicky aktivní látky, které stimulují výměnné a regenerační procesy.
Indikace pro použití
- zánětlivá onemocnění dýchacích orgánů: bronchitidy, zápaly plic, pleuritidy, prevence hypostatických pneumonií.
- Akutní a chronické myozitidy, neuromyozitidy, neuralgie, neuritidy, osteochondrózy.
Pracovní postup
- Baňky vydezinfikujte tak, že je v intervalu 10 minut 2x otřete ubrouskem z mulu nebo gázy, namočeným do 3% roztoku peroxidu vodíku s přídavkem 0,5% mycího prostředku typu Lotos nebo 1 % roztoku chloraminu.
- Při provádění procedury s baňkami pacient leží nebo sedí. Pro lepší přisátí baňek se doporučuje kůži potřít borovou vazelínou nebo sterilním rostlinným tukem.
- Pro umístění baňky palci ruky silně stiskněte balónek asi v polovině, pevně usaďte hrdlo baňky na kůži a uvolněte.
- Při usazování baňek na tělo dítěte je nezbytné dodržovat dávkování vakua stlačením baňky podle věku dítěte.
- Po provedení procedury sejměte baňku tak, že stiskněte balónek palci ruky.
- Délka procedury s baňkami -20-25 minut, délka léčení -individuální.
Kontraindikace k používání masáže baňkami a fyzioterapeutické procedury "baňky":
Plicní krvácení, plicní tuberkulóza v aktivním stadiu, zhoubné a nezhoubné nádory, hemorrhagická horečka, onemocnění kůže a její velká citlivost, onemocnění krve, silné vyčerpání nemocného, poruchy srdečního rytmu a průchodnosti cév, hypertenze 3. stupně.
NELZE dávat baňky na páteř, na oblast srdce, ledvin a mléčných žláz u žen.
Veškeré procedury je třeba projednat s lékařem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tomínová Eva Tomínová Eva | E-mail | 12. října 2012 v 10:17 | Reagovat

Dobrý den.Komentář dle lajka je jasný a srozumitelný.
Zajímalo by mne ještě ,jako čtenáře článku ,zda baňkování může provádět absolutní laik,kterému postačí si přečíst Váš článek a nebo bych mohla zájemci o léčbu bankováním ublížit.Také v článku není napsáno ,zda se vždy musí než se baňka přiloží k tělu ,pod baňkou svíčkou ohřát vzduch v baňce ,tot jsem totiž někde viděla .Také bych se chtěla dočíst kde je možné si baňky koupit.Zřejmě v lékárně?Tam to bude ale asi drahé .Lze je koupit i někde jinde.Také bych chtěla vědět jako
začínající ,v uvozovkách léčitel amatér,zda je nutné mít nějaký kurz než bych začala léčit s baňkami .Kdyby jsem se toto vše v článku dozvěděla ,byl by to napsaný článek jak od profesionála.Těším se moc na to zda do článku mé rady uveřejníte a když né prosím o odpověď na mé otázky .Děkuji moc .Ava Kraslice

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama