Čakry podle Ranky

9. ledna 2008 v 13:28 | LG. |  Čakry

ČERVENÁ 1.čakra - "kořenová"

PRINCIPY: pud sebezáchovy, sebepřijetí, sebedůvěra, stabilita, vztah k Zemi
ŽLÁZY: nadledvinky
ORGÁNY: páteř, kosti, zuby, nehty, obě nohy, tlusté střevo, konečník, prostata, krev
KAMENY: achát, jaspis, rubín, hematit, granát
DOPORUČENÍ: Choďte do přírody a představte si, že "zakořeňujete".
základní čakra První čakra je energetický vír, který nás udržuje při životě.
Vyšlo-li vám červené kolečko, je dnes správný den pro sportování, pobyt v přírodě, fyzickou práci.
Užívejte si každý svůj pohyb, prociťte si své tělo ze středu břicha až do konečků prstů, věnujte každému svému kroku plnou pozornost. Tělo jsme dostali k prožívání, nikoliv k rozumování a trápení. I v běžném životě se nechávejte vést svým tělem. Poslouchejte elementární bytost ve vás, která řídí hladké svalstvo, nenechá udělat chybu. Tělesný život se tím zjednoduší a zkrásní.
Správně fungující první čakra v životě znamená pocit sebepřijetí (jako ženy nebo jako muže). Podívejte se do zrcadla a uvědomte si, jak vám to sluší, že tu nejste náhodou.
První čakra je opravdu naším kořenem,který nás spojuje se Zemí, s hmotou. Je to velice důležité místo pro naše fyzické byti. Nejdůlejžitější je u ní imunita, pud sebezáchovy. Tyto vlastnosti musí fungovat pro zachování života. Při poruše se pak říká, že člověk různé "ulítává". Zakořenění v hmotě je proto nezbytné. Často se stává, že problémy vycházejí už z prenatálního období, ze špatného těhotenství. Děcko ovlivňují už maminky, když ho nosí pod srdcem, vnímá také porod apod. Negativa z tohoto období první čakru jakoby "podseknou" a miminko ani na svět nechce. Celý život pak má člověk v sobě nepříjemné otázky typu, proč já jsem tady, proč musím trpět. Zakořenění je pro něj hrozně těžké. Všem maminkám bych chtěla proto vzkázat, aby své děťátko na svět upřímně vítaly. Aby se na něj těšily. Děti tohle velmi citlivě vnímají, i když si to dospělí příliš neuvědomuji.
Pro budoucí miminka je pohoda matky velkou pomocí pro "zakotvení" v životě.
Aby se sem nebála přijít. Kořenová čakra představuje' tedy jakýsi podstavec, na němž stojí především naše fyzické zdraví.
A když čakra nefunguje tak, jak má? Nositelkou její vibrace je červená barva. Doporučuji hodně se jí obklopovat, nosit červené doplňky, oblečeni. Nemám na mysli, aby člověk chodil jako Červená karkulka, to jistě ne, ale aby mu to sedělo, ladilo, harmonizovalo. Někdo mi také řekne, já bych něco takového nesnesl. Jistě: nemohu chtít po mužích "červenou" do šatníku. Jim poradím vhodný kámen. Například jaspis do kapsy, ještě silnější je rubín nebo granát. Módním kamenem se stal hematit. To vše jsou ale pouze pomocné berličky. Nejdůležitější však je snažit se přijmout hmotný svět, svou hmotnou existenci.
Každý by měl umět mít rád svět, ve kterém žije. Dostat do své psychiky radost ze života na Zemi. Červená barva je právě barvou radosti, síly a vitality, jejímzákladem. Kořenová čakra je "o JÁ". Je tedy osobnostní, o jedinci - sebe-přijetí, sebe-důvěře, sebe-lásce, sebe-úctě. Považuji ji za téměř nejdůležitější, od prvního do posledního nadechnutí.
Z orgánů jsou pro ni nejdůležitější střeva a vše pevné, tvořící základ stavby těla. Funkčnost střev výrazně ovlivňuje naši imunitu, je to taková chemická továrna na přijímání správných prvků. Když mám radost ze života, vezmu si to dobré, vše ostatní vyloučím. V opačném případě střeva zadržují škodliviny v organismu, ukládají je a dochází k oslabení imunity.
A nesmíme zapomenout na přírodu, pro tuto čakru ústřední motiv. "Protože jde o přijetí života na ZEMI, je třeba pochopit,že Země a příroda jsou jedno a totéž. Mějme proto rádi přírodu. Skvělé je chodit "bosky", nebrat jako zlo živly - vítr, sníh, déšť, bouřku, vodu. Objímat stromy. Příroda je obrovský dar pro přijetí života na Zemi.
2.čakra - "sakrální"
PRINCIPY: sexualita, tvořivost, vztahy, sebepřijetí v roli ženy nebo muže
ŽLÁZY: vaječníky, varlata
ORGÁNY: rozmnožovací orgány, ledviny, močový měchýř, vše tekuté, krev, míza, trávicí šťávy, sperma
KAMENY: karneol, měsíční kámen, jantar, žlutý topaz, citrín
DOPORUČENÍ: "Jsem dobrá(ý) taková(ý), jaká(ý) jsem, zasluhuji si lásku a rozkoš."
sexuální čakra
Druhá čakra je energetický vír, který v nás tvoří všechno nové. Správně by její energie měla mít oranžovou barvu.
"Máme co do "činění" s čakrou vztahovou, ale musíme si uvědomit, že všechno stejně pramení z nás. Vzájemné vztahy a energie, která z nich vyzařuje nám jen pomáhají přijmout sama sebe. Jde tedy o pohlaví, vztahuje se buď k ženě, nebo k muži. Zde je důležité individuální "JÁ". Měli bychom umět přijmout právě tu volbu, pro kterou jsme se před narozením rozhodli, že budeme ženou nebo mužem. Spousta lidí s tím má problémy. I já sama jsem byla vychovávaná jako kluk. To mě začalo zlobit až v dospělosti. Stát se opravdu ženou se vším všudy nebylo zase tak jednoduché. Dodnes si vzpomínám, jak jsem jako dítě jezdila s autíčkama, tloukla hřebíky do prkýnek a obrovsky se mi to líbilo. Potíže pak mohou nastat v pubertě například ve formě bolestivé menstruace nebo různých psychických výkyvů, případně nemoci. "Něco mezi" zkrátka není úplně v pořádku. Všechno je ale k něčemu dobré. Část "mužského" v ženské mentalitě je důležité pro schopnost vcítění se do toho druhého. A to je velmi důležité. Ale pak už bychom se v každém pohlaví asi měli vrátit ke své roli. V tom druhém bychom se neměli "zaseknout".
Zůstaneme-li u žen: měly bychom mít muže rády, neodmítat je ze svého života, snažit se nastolit tolik potřebnou harmonii. Ta může nastat právě až ve chvíli, kdy jsem skutečnou ženou. Jsem-li ženou s převládajícím mužstvím, budu přitahovat muže který má víc ženské energie. Většinou to funguje správně, rozdílné energie se najdou a jakoby magneticky přitáhnou. Nastává vlastně pomoc při energetické výchylce. Přesto bychom se aspoň časem měli ve svých rolích, v nichž jsme se narodili přijmout. A to je právě úkol druhé čakry: mít ráda své ženství, mít rád své mužství.
Pokud máte pocit, že něco nefunguje, radím klientům trochu se sledovat. Své chování: jak mluvím, jakých používám gest, jak chodím, sedím, vařím, zda mě to vůbec baví, jak se oblékám atd. Rozhodnout pro změnu ve svých postojích se musím sám, po zralé úvaze a do ničeho se nenutit. Někomu vyhovuje tak jak to je. Pro všechny čakry bez výjimky platí, že vždycky všechno musí být na základě osobního rozhodnutí. Nejdůležitější je právě ona volba. Například se žena rozhodne, že nechce dál pokračovat v zaběhaných kolejích a posupně je mění. Její podvědomí začne pracovat a pomalinku přizpůsobí vše ostatní. I chemicky. Tělo se začne měnit. Žena jinak voní, začne jinak vyzařovat, jinak přitahovat. Tím se postupně obměňuje také celé její okolí. Vím o čem mluvím, zažila jsem takový přerod sama na sobě. Teprve potom jsem se stala skutečnou maminkou. Do té doby mí kluci nikdy pořádně nevěděli, jestli jsem zrovna máma nebo táta. A to jim třeba zabraňovalo se se mnou pomazlit, (co kdybych náhodou byla zrovna ten chlap...). Ale když jsem se rozhodla pro svou skutečně ženskou roli, jsou u mě jako včeličky na medu. Pomazlení jim připadá normální a jdou si pro něj. Jistě to bude mít vliv na celý jejich život a samozřejmě i na zdraví. Jinak zablokování této čakry negativně ovlivňuje pohlavní orgány, které jsou velmi citlivé. Při řešení zdravotních obtíží se musí hodně do hloubky, abychom pochopili jejich příčinu. Znovu připomínám, že kartičky slouží opravdu jen jako pomůcka pro léčení, která nesrovnalost odhalí a napoví, na čem pracovat. "Oranžová" navíc sleduje celý hormonální systém - prsa, močový měchýř, s celým systémem někdy "padají" i ledviny. A nesmíme zapomenout na trávicí šťávy.

ŽLUTÁ 3.čakra - "solár plexus"

PRINCIPY: energie, síla, moudrost, vůle prosadit se
ŽLÁZY: slinivka břišní (játra)
ORGÁNY: dutina břišní, trávicí systém, žaludek, játra, slezina, žlučník, vegetativní nervový systém, svaly
KAMENY: tygří oko, citrín, jantar, zlatožlutý topaz
DOPORUČENÍ: "Mám právo na vlastní názory a také jejich prosazení."
čakra solár plexus
Třetí čakra je energetický vír, který v našem životě znamená sílu a radost. Správně by její energie měla mít žlutou až zlatou barvu.
Žlutá představuje bříško, tzv. solár plexus nebo sluneční pleteň. Tady je důležité centrum člověka, sídlo osobnosti. Řekla bych, že bohužel právě ona je určitým prokletím Čech a českého národa. Jako bychom měli tuto čakru všichni skřípnutou. Málokdo z nás si totiž dokáže stát sám za sebou, s hrdým postojem "já jsem tady a já něco umím". A přitom jsou Češi zrovna tak šikovní, mají to dané a navíc umějí spoustu věcí. Jen ta hrdost nám nějak schází. Bříška máme pořád sevřená. Chtělo by je uvolnit. A opět se vracíme k radosti, k projevu sebe sama. Hodně nám limituje sebekritika, protože jsme byli mnohdy vychováváni tak, že děláme všechno špatně nebo přinejmenším často chybujeme. Důsledkem je, že se bojíme projevit, abychom zase od někoho nedostali vynadáno. Orgány úzce souvisí také s druhou čakrou.
Co tedy s tím? Základem je být sám sebou. Stát se rebelem. Ne rebelem ve špatném slova smyslu, ale rebelem vůči všemu, co nás omezuje. Přijímáte vnitřní rozhodnutí. Nechystáte se bojovat se světem, ale sám se sebou. Překonávat zábrany. Často se musíme s klientem ponořit hodně do hloubky. On by měl nakonec odpustit rodičům, společnosti, která ho takto vychovala. Rodiče to navíc nemysleli zle, také oni byli vedeni podobně. My ale nyní žijeme v době, kdy se můžeme zatěžujícího nánosu zbavit. Máme různé možnosti a můžeme se věnovat i duchovnímu životu. To bylo dříve nepředstavitelné. Zábran se musíme zbavovat pomalu, jinak by to neprospělo nám ani našemu zdraví. Postupujeme pomalinku, krok za krokem. Základem je nalezení toho, kdo sem já a co umím. Pak už víme, co nás baví. A také co máme dělat. Nacházíme svoje poslání. Pokud mě bude bavit šít, budou se mi pod rukama rodit úžasné věci. Věci, vyzařující radost, i kdyby šlo o šití naprosto obyčejné. Právě to symbolizuje ono otevřené, sálavé slunce. Kdo má třetí čakru otevřenou, doslova září. Jejím úkolem je odbourávat vlastní chyby. Své minusy ale netrestat kritikou, jen se pokusit přetvářet v dobré to, co právě dobré není.

ZELENÁ - RŮŽOVÁ 4.čakra - "srdeční"

PRINCIPY: harmonie, vroucnost po-citů, velkorysost, oddanost, uzdravování
ŽLÁZY: brzlík
ORGÁNY: srdce, dolní část plic, kůže, ruce, hrudník, horní část zad
KAMENY: růženín, aventurín, jadeit, turmalín, zelený kalcit
DOPORUČENÍ: "Miluji sebe i ostatní bezvýhradně."
srdeční čakra
Čtvrtá čakra je citový energetický vír. Správně by její energie měla mít uprostřed růžovou a na okrajích světle zelenou barvu.
Srdeční čakra je úžasným místem našeho těla. Já sama ho miluju. Je centrem citu a lásky. Má za cíl, aby se lidé měli rádi-to je výraz růžové barvy. Když někdo řekne, že růžovou nesnáší, patří mezi ty, kteří se nemají rádi. Mají blokádu sami vůči sobě. K nápravě je nutné přistupovat opatrně, nejdřív aby si takový člověk aspoň připustil problém. Musí si ho nejdřív vůbec uvědomit. Pak teprve jde začít něco dělat. Růžová znamená sebepřijetí v lásce, zelená nastupuje až následně. Pokud se mám ráda, jsem naplněná láskou, mohu se o ní začít dělit. To vyjadřuje zelená barva.
A jak se projevují lidé s tímto blokem? Odbourává se především hodně těžko. Tito lidé neradi připouštějí, aby jim bylo pomoženo. obvykle se podaří blok prorazil až získáním důvěry. Lidé pak obvykle reagují pláčem, poprvé v životě pocítili dotek lásky. A je pro ně něčím nepochopitelným, proti rozumu, co ještě nikdy nezažili. A jde to těžko unést. Někdy se věci dějí samovolně. Dál je už vede vzpomínka, už vědí kudy mají jít. Spousta lidí je nastartovaná na pomáhání, a přitom sebe nemají rádi. A to je pak průšvih. Hrozí u nich nebezpečí vyčerpání. Patří sem například lékaři, lidé, kteří hodně dělají pro ostatní. Když růžová chybí, neohlídá míru "sebeobětování" a dochází ke ztrátě harmonie. Tu si musí ohlídat člověk sám. Aby pomáhal jen do té doby, než začne jít sám proti sobě. Jakmile by pomoc šla na jeho úkor, měl by si z úcty a lásky k sobě říct dost. Zkrátka dokázal říct ne! Ať už jde třeba o babičku, která hlídá dceři potomky, ač je to nad její síly nebo o syna, po kterém rodiče vyžadují pomoc, kdykoli potřebují bez ohledu na jeho vlastní životní úkoly.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama