Druidské léčitelství

2. května 2008 v 12:45 | LG. |  Energie

Druidské léčitelství

Tajemní léčitelé

Druidové, tajemní kněží neméně tajemných Keltů, lidé, kteří v sobě dokázali vypěstovat a rozvinout schopnosti, jež v laických smrtelnících vzbuzovaly úžas, zvláštní kasta lidí, žijících možná napůl ve světě duchů, provokují svou existencí naše představy dodnes.

UNIVERZÁLNÍ ROLE DRUIDŮ

Nevíme, kdy se druidové v Evropě objevili, ale pravděpodobně zde byli již v době bronzové. Jejich vedoucí postavení bylo dáno šíří jejich znalostí ze všech oborů - teologických, přírodovědeckých a technologických. O jejich významu hovoří i skutečnost, že v nejvyšší společnosti nejprve hovořil druid a teprve po něm král.
Druidové působili jako kněží a jejich božstvem byla Příroda. Určovali data svátků, vedli obřady, dohlíželi na obětování, předvídali budoucnost podle letu ptáků a těl obětí. Měli však i roli zákonodárnou a soudní, udržovali diplomatické vztahy mezi keltskými královstvími a byli vysíláni jako vyjednavatelé. Měli také moc rozhodnout o rozpoutání války nebo o jejím ukončení, byli ale zároveň básníky, hudebníky a historiky své společnosti. Znali písmo - řecké pro zapisování administrativních zpráv a osobních sdělení a ogamické - své znalosti však nezapisovali, spoléhajíce se na svou téměř neomezenou paměť.
Vynikali v léčitelství a medicínu rozdělovali na zaříkávací (magie), krvavou (chirurgie) a bylinnou. Důležitou součástí jejich činnosti bylo vzdělávání ostatních - vychovávali své nástupce, přičemž doba učení dosahovala až dvaceti let.
Tvořili organizované bratrstvo přesahující kmenová území. Pravidelně se scházeli, radili se a každoročně mezi sebou volili hlavního druida. Jejich posvátným shromaždištěm byl dubový háj.
Původní druidismus byl potlačen nejprve Římany a později křesťanstvím. Většina druidů přešla na katolictví a přinesli s sebou své vědění, které v té době začalo být zapisováno. Na starých posvátných místech byly vystavěny kostely nebo se staly poutními místy nových světců.
Nevylučuje se ani, že byla tajně zachována určitá kontinuita druidismu. Od počátku 18. století se hovoří o neo-druidismu. Existují mnohé druidské společnosti, převážně ve Velké Británii, praktikující staré druidské rituály a hlásící se k jejich tradici. Dnes je ve světě kolem milionu druidů a jejich příznivců; většina z nich žije ve Velké Británii a kolem 15 000 jich je ve Francii.

DRUIDSKÁ SYLVOTERAPIE

Druidové byli předchůdci fytoterapie čili léčby rostlinami, geobiologie, což je věda o živých organismech ve vztahu k nerostnému prostředí, balneoterapie neboli lázeňské léčby, skupinových terapií a dokonce i transcendentální meditace.
Druidské léčitelství je založeno na víře v léčebnou moc stromů. Druidové používají jejich listy, kůru i ovoce pro přípravu léčivých nápojů, mastí a obkladů. Fytoterapie i dnešní farmaceutický průmysl využili mnohé z jejich zkušeností: například jeden z nejnovějších léků proti rakovině se vyrábí z tisu, používaného již druidskými léčiteli.
Pro druidy ovšem sylvoterapie, jak se dnes nazývá léčení z lesních zdrojů, nepředstavuje pouze zdroj aktivních látek. Základním, mateřským stromem je pro druidy dub - magnetizér celého lesa přijímající z kosmu více energie, než sám vydává. Jeho vibrace mohou upravit zdravotní stav slabého organismu.
Ostatní stromy ovšem mají také léčivé vlastnosti: podle druidů to jsou hlavně břízy, tisy, jabloně, vrby, olše, jasany, hlohy, lísky, vinná réva nebo bezy. Důležité je, aby si každý člověk našel strom, který odpovídá jeho naturelu. K tomu lze použít siderické kyvadélko, rozbor snu nebo intuici. Když jste »svůj« strom nalezli, je třeba se k němu přiblížit na dotyk, opřít se o něj zády a napodobit jeho vzrůst. Páteř se stane kmenem, nohy kořeny a rozpřažené ruce větvemi. Energie stromu a země stoupá jako míza a vyrovnává energie nutné k životu. Cílem je nastartovat v těle procesy uvolnění a samoléčení organismu.
Druidové věřili, že magnetickou energií jsou nabitá místa, tellurické uzly, kde byly vztyčeny megalitické stavby - menhiry a dolmeny. Tato pole výrazně působí na lidský metabolismus. Stačí tam tedy pobýt, aby se tělo naplnilo ozdravující energií a vyléčilo se z některých nemocí. Z léčivek vyráběli krémy, pomády a oleje, jež nechávali magnetizovat poblíž menhirů a léčili jimi nejrůznější neduhy: akné, ekzémy, spáleniny, kopřivky, kožní plísně, bradavice, lupénku, artrózu, zánět kloubů a šlach. Dodnes se takové prostředky podomácku vyrábějí a lze je dokonce objednat přes internet.

Z DRUIDSKÉHO RECEPTÁŘE

Jmelí - nejhledanější bylo samozřejmě jmelí vyrostlé na dubu. Druidové ho rituálně sekali zlatým srpem, ve kterém se spojovala zlatá barva slunce a tvar měsíce. V galštině se pro jmelí užívá výraz, který znamená všelék; používalo se mj. jako protijed a pro léčení neplodnosti.
Tis - strom s neopadavými listy byl symbolem věčnosti, jedovatost jeho listů a dřeva evokovala smrt a jeho červené plody krev.
Jablko - bylo symbolem vědění. Je dokonce možné, že tato představa ovlivnila středověký překlad biblické pasáže o Adamovi a Evě a Stromu vědění - v původním textu se neuvádí, že se jednalo o jablko, ale pouze o plod tohoto stromu.
Jeřáb - má ochranitelské vlastnosti. Druidové věřili, že pod jeřábem se lze schovat a najít ochranu proti nepřátelským sílám. Plody jeřábu se užívaly pro omlazení a lehké porody.
Boryt - keř, ze kterého Keltové získávali modrou barvu, kterou barvili látky, ale také tváře bojovníků před bitvou.
Třezalka - byla sklízena rituálně, nejlépe na svátek sv. Jana. Pro vůni připomínající kadidlo se jí připisuje moc zahánět zlé duchy a byla zavěšována nad dveře domů a stájí. Také její pyl se rozhazoval do vzduchu, aby zastrašil neblahé bytosti. Byla používána pro své léčivé působení na trávení a hojení a pro své diuretické a sedativní účinky. Třezalkový olej: 250 g čerstvých pupenů se nechá v průhledné hermeticky uzavřené nádobě macerovat v 500 g olivového oleje. Vystaví se na světlo a počká se, až se olej zbarví dočervena a pupeny klesnou ke dnu. Olej se přefiltruje a uloží na temné místo do neprůhledné nádoby. Používá se na pohmožděniny a zranění.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama